انواع فرم در انبار

عملکرد فرم ها در انبار آنلاین به دو دسته ورود و خروج تقسیم می شوند که در ادامه کارایی آن ها را توضیح می دهیم.
از انواع فرم ها می توان به: حواله و رسید، فرم مرجوعی، فرم برگشت از خرید، فرم امانی، برگشت کالای امانی، فرم اصلاحیه، فرم درخواست کالا، فرم رسید موقت، فرم درخواست خرید و... اشاره کرد.

فرم ورود یا رسید

فرم رسید (ورود) انبار جهت ثبت ورود یک کالا در انبار مورد استفاده قرار می گیرد و این فرم جهت اطلاع ورود یک کالا به واحد مالی مورد استفاده قرار می گیرد. در این فرم میزان هزینه پرداخت شده برای کالا ذکر می شود و به عنوان مبنای قیمت گذاری کالا در نظر گرفته می شود.

فرم خروج یا حواله

در این فرم نوع و مقدار کالای تحویل داده شده از انبار به طرف حساب ذکر می گردد که فرم خروج نیز به آن گفته می شود. این فرم در زمان تحویل دادن کالای مورد نظر به فرد درخواست کننده کالا ارائه می شود و توسط انبار دار پر می گردد.

فرم امانی

این فرم در موقع ارسال کالا به صورت امانت به طرف حسابی که به آن نیاز دارد توسط انباردار تنظیم می شود. و البته فرم برگشت امانی نیز متناظر این فرم خواهد بود.

فرم مرجوعی

چنانچه به هر دلیلی قرار باشد کالای خریداری شده به فروشنده پس داده شود انباردار باید فرم و برگه برگشت از خرید را تکمیل و تنظیم کند.

برگشت از خرید

اگر کالای خریداری شده به هر دلیلی به تامین کننده بازگشت داده شود با عملیات خروج، در فرم برگشت از خرید ثبت می شود.

فرم ورود

به طور کلی هر کالایی که وارد انبار می شود نیاز به فرم ورود دارد که در نرم افزار انبار آنلاین با ثبت فرم ورود، تاریخ ورود کالا به انبار و قیمت خرید و فروش کالا مشخص و قابل رویت می باشد. در انبار آنلاین با تعریف طرف حساب ها می توان مشخص کرد که کالا از چه شرکت و یا شخصی خریداری شده است.
در ادامه نحوه پر کردن فرم ها با استفاده از نرم افزار اکسل در انبار آنلاین مشاهده می کنید.

نحوه ثبت فرم ورود

  1. ​ابتدا در قسمت فرم ورود، ثبت فرم ورود را انتخاب کرده و وارد ثبت فرم ورود شوید.
  2. طرف حساب خود را مشخص کنید.
  3. کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  4. واحد سنجش خود را انتخاب کنید.
  5. مقدار خرید خود را وارد کرده و در صورت تغییر نکردن قیمت افزودن را انتخاب کنید.
  6. هنگامی که فاکتور شما تکمیل شد و همه ی کالا ها را وارد کردید تایید نهایی را انتخاب کنید.

فرم ورود

نکته: اگر ماژول ریالی داشته باشید؛ در این قسمت فرم شما نیاز به تاییدیه مالی دارد که باید وارد قسمت نمایش فرم های ورودی ریالی شوید، فرم را انتخاب کرده و آن را تایید نهایی کنید.
(ویژگی ماژول ریالی این است که تایید نهایی را انباردار و تاییدیه مالی را مدیر مالی انجام دهد). و یا در تنظیمات تعیین قیمت در فرم ریالی را غیر فعال کرده و در هنگام ورود قیمت ها را وارد می کنید.

ثبت فرم موجودی اولیه

فرم موجودی اولیه نیز از انواع فرم است. 2 تفاوت این فرم یک: طرف حساب ندارد. دو: قایل ویرایش نیست.

در این قسمت نیازی به انتخاب طرف حساب نبوده و ادامه مراحل همانند مراحل ثبت فرم ورود می باشد.

(البته همانطور که می دانید در هنگام ثبت کالا و بانک کالایی می توان در همانجا موجودی اولیه کالا را وارد کرد و اگر در هنگام ثبت کالا

موجودی را وارد کنید نیازی به ثبت این فرم ندارید)

ثبت فرم خروج

برای ثبت فرم خروج طرف حساب، کالا و تعداد آن را انتخاب کرده و در صورت نیاز می توانید قیمت خروج را تغییر دهید سپس تایید نهایی را انتخاب کرده و فرم ریالی آن را هم تایید کنید. برای قیمت دهی در همان ابتدا باید در تنظیمات نرم افزار تیک قیمت دهی در فرم ریالی را بردارید. در غیر این صورت در فرم ریالی امکان قیمت گذاری خواهید داشت.

نمایش ریالی و تعدادی فرم ها

اگر می خواهید تمامی فرم های ثبت شده را مشاهده کنید و یا پرینت مجدد از آن ها بگیرید روی گزینه های نمایش فرم های ورود تعدادی و یا ریالی کلیک کنید. در قسمت فرم های تعدادی فقط تعداد اقلام وارد شده را مشاهده می کنید و در قسمت ریالی علاوه بر تعداد اقلام قیمت آن ها را نیز می توان مشاهده کرد.