به طور کلی تعیین مقدار موجودی کالا در پایان هردوره و مطابقت موجودی انبار با مقادیری که در کارت های ریالی و عددی (کاردکس کالا) و سیستم نرم افزاری ثبت شده است و در نهایت کنترل و اصلاح میزان اضافه و کسری موجودی کالا را انبارگردانی می گویند.

بر طبق استاندارد های حسابداری لازم است دست کم سالی یکبار در انبارهای شرکت های صنعتی، تولیدی، بازرگانی انبارگردانی انجام شود. با توجه به اهمیت و میزان و ابعاد کالا ها این زمان می تواند کوتاه تر هم شود.
هدف اصلی از انبارگردانی، شمارش موجودی کالا برای حصول اطمینان از وجود کمی و کیفی و کنترل کالاها است.

هدف یا دلیل شرکت ها از انبارگردانی چیست؟

بسیاری از افراد انبار گردانی را کار اضافه تر دانسته و آن را فقط اتلاف وقت قلمداد می کنند این در حالی است که در بسیاری از کشورهای خارجی به این فرایند اهمیت بسیار زیادی را می دهند چرا که بر این باورند انبارگردانی اهداف بسیار بزرگی از جمله حصول اطمینان از کیفیت محصولات، شمارش دقیق موجودی انبار و کنترل کالاها را در بر دارد. مدیران می توانند با اطلاع دقیق از موجودی کالا در پایان دوره، حساب و کتاب های خود را به شکل دقیق تری بسته و برنامه ریزی مناسبی را برای سال آینده داشته باشند.

روش انجام انبارگردانی در انبار

برگه های شمارش مطابق نمونه صورتجلسه انبارگردانی با استفاده از سیستم مکانیزه توسط هماهنگ کننده تهیه و در اختیار سرپرست شمارش قرار خواهد گرفت. قبل از آغاز عملیات شمارش آخرین شماره سریال رسید، حواله و برگشتی توسط هماهنگ کننده طی صورت جلسه ای ثبت و به امضای هماهنگ کننده، مسئول شمارش و مسئول انبار خواهد رسید.
اوراق شمارش بنا به صلاحدید سرپرست شمارش بین گروه های شمارش تقسیم خواهد شد.
به منظور جلوگیری از شمارش مجدد یا عدم شمارش برخی از اقلام نواحی شمارش با نظارت سرپرست شمارش بین گروه های شمارش تقسیم خواهد شد و عملیات شمارش توسط هر گروه به ترتیب از محل مشخصی شروع شده و اقلام شمارش شده بنا به تشخیص سرپرست شمارش به وسیله تگ علامت گذاری خواهند شد.
در طول مدت شمارش هرگونه ورود و خروج در صورت ضرورت فقط با نظر سرپرست شمارش و امضای برگه های ورود و خروج توسط هماهنگ کننده و با تأیید نماینده حسابرسان مستقر در شرکت انجام خواهد شد.
پس از انجام شمارش برگه های شمارش توسط سرپرست شمارش جمع آوری و به هماهنگ کننده تسلیم می گردد و سپس با نظارت وی شمارش در نرم افزار ثبت خواهد شد. در نهایت سیستم مکانیزه با مقایسه شمارش و کارت های انبار، لیست مغایرت شمارش اول را ارائه خواهد کرد.
در شمارش دوم تنها اقلامی که موجودی آن ها طی شمارش اول دارای مغایرت بوده مجدد شمارش خواهد شد. پس از شمارش دوم لیست های شمارش مجدد در رایانه ثبت و با مقایسه شمارش و کارت های انبار صورت مغایرت نهایی تهیه خواهد شد.

انبارگردانی سنتی یا مدرن

در سال های اخیر، انبارگردانی به صورت دستی و سنتی انجام می شد. این نوع انبار گردانی به وسیله افراد و به صورت دستی انجام می شود و برای طی کردن مراحل زمان زیادی را می برد. در ضمن در این روش، به جز بالاتر رفتن زمان، امکان خطا در شمارش، ثبت و حتی تگ گذاری کالا نیز افزایش می یابد.
فناوری و تکنولوژی، تحولی در انبارگردانی ایجاد کرده است که دیگر نیازی به صرف زمان های طولانی برای این کار نیست.

مزیت شیوه های مدرن انبار گردانی

استفاده از شیوه های نوین انبارگردانی می تواند کمک زیادی در کم کردن زمان و ثبت بهتر کالا ها و قطعات موجود در انبار کند. حال به چند مزیت مهم این نوع انبارگردانی اشاره می کنیم.
در ضمن اگر شما به عنوان مدیر یک شرکت قصد دارید از افراد کمتری در انبار گردانی استفاده کنید و یا در هنگام انبارگردانی با حداقل نیروی انسانی فعالیت خود را انجام دهید، بهترین روش، استفاده از شیوه های نوین انبارگردانی است.
تعدادی از مزیت هایی که می توان برای این نوع انبارگردانی نام برد، عبارت اند از:

  • کم شدن هزینه های جاری
  • کاهش زمان انبار داری و جلوگیری از اتلاف وقت
  • کم شدن خطا در هنگام ثبت و شمارش کالا
  • بالا رفتن کیفیت انبار داری
  • مدیریت انبار به آسانی و در حداقل زمان ممکن

هزینه شیوه های مدرن انبارگردانی

در ابتدای راه، این گونه به نظر می رسد که وقتی شما بخواهید از فناوری و تکنولوژی های جدید برای کنترل فرایند فعالیت های خود استفاده کنید نیاز است تا هزینه های بیشتری را نسبت به فعالیت های سنتی پرداخت نمایید. در صورتی که، با خرید کردن یکی از پلن های نرم افزار انبارداری انبارآنلاین این هزینه رو برای خود به صرفه کرده و به راحتی می توانید از امکان انبارگردانی نرم افزار استفاده کنید.

آموزش انبارگردانی در نرم افزار انبارآنلاین

مواردی که باید قبل از شروع انبارگردانی رعایت کنید

  1. گروه های شمارش باید با ذکر اسامی قبلا تعیین شده باشند و یک نفر برای درج کردن تعداد اقلام در نرم افزار باید تعیین شود و آموزش کافی دیده باشند.
  2. قبل از شروع انبارگردانی باید تمامی فرم های تایید نهایی نشده اند را در نرم افزار تایید نهایی کنید.
  3. باید لیستی از کالا یا گروهی از کالاها را که نیاز به انبارگردانی دارند رو تهیه یا در نظر داشته باشید.
  4. برای انبارگردانی خود نامی را در نظر داشته باشید (به عنوان مثال: نیم سال، پایان سال و...).

مراحل انبار گردانی در نرم افزار انبارآنلاین

مراحل انبار گردانی در نرم افزار انبارآنلاین

1.ابتدا از منوی سمت راست نرم افزار گزینه انبارگردانی را زده و لیست انبارگردانی را کلیک می کنید.

مراحل انبار گردانی در نرم افزار انبارآنلاین

2.برای شروع انبارگردانی دکمه بعلاوه رو بالا سمت راست جدول کلیک کنید.

مراحل انبار گردانی در نرم افزار انبارآنلاین

3.نکته: در این صفحه چنانچه فرم ریالی و تعدادی باز داشته باشید و تایید نهایی نشده باشد نرم افزار به شما یک پیغام می دهد (در انبار فعلی فرم های نهایی نشده وجود دارد، لذا انبارگردانی امکان پذیر نیست.) و اجازه انبارگردانی ندارید.

3-1.شما باید در این صفحه یک نام به عنوان نام انبارگردانی انتخاب کنید.
3-2. بنا به حساسیت کالا و جهت جلوگیری از اشتباه وارد کردن تعداد کالا باید تعداد مرتبه شمارش کالا رو انتخاب نمایید (یک مرتبه، دو مرتبه، سه مرتبه)
3-3. و در بخش سطح بندی باید طبق لیست که از قبل آماده کردیم جهت انبارگردانی، گروه بندی کالاها رو انتخاب کنید تا بتوانیم شروع به انبارگردانی کنیم. و یا بصورت تکی کالاها را اضافه می کنیم.

مراحل انبار گردانی در نرم افزار انبارآنلاین

4.در مرحله بعد به شما لیست کالاهای، گروه بندی انتخاب شده نمایش داده می شود که بنا به نیازتون می توانید یکسری کالاها را پاک و یا یکسری کالا به صورت جداگانه اضافه کنید.

و بعد از تهیه کردن لیست انبارگردانی دکمه شروع شمارش و در صفحه بعد، بعد از دیدن نوبت شمارش دکمه شروع شمارش را بزنید.

نکته: شما بعد از شروع کردن انبارگردانی دیگر امکان ثبت فرم جدید را ندارید و با پیغام (در انبار فعلی فرم انبارگردانی نهایی نشده وجود دارد) مواجه می شوید تا اینکه انبارگردانی رو به پایان برسانید.

مراحل انبار گردانی در نرم افزار انبارآنلاین

5.در این صفحه شما باید به کالاهای که انتخاب کردید مقدار بدهید (انبارگردانی کنید) که با زدن دکمه مداد هر کالا امکان درج کردن تعداد همان کالا برای شما باز خواهد شد.

ورود کالا با اکسل: چنانچه بخواهید لیست تعداد اقلام رو با اکسل آپلود کنید، نیاز است که اکسل نمونه را دانلود کنید (1) و بعد از تکمیل کردن اکسل آن را در بخش ورود با اکسل (2) آپلود کنید و در نهایت دکمه ذخیره رو کلیک نمایید.
بعد از شمارش کردن اقلام و ثبت کردن آن ها دکمه پایان شمارش و نمایش نتیجه (3) رو بزنید.

مراحل انبار گردانی در نرم افزار انبارآنلاین

6. در این صفحه شما تفاوت موجودی قبلی و موجودی فعلی که شما وارد کردید رو می بینید، که با کلیک بر روی دکمه ثبت فرم ورود و خروج یک فرم ورود (رسید) برای موجودی کسری (اختلاف منفی) و یک فرم خروج (حواله) برای موجودی اضافه (اختلاف مثبت) تولید می شود. برای اختلاف صفر هیچ فرمی ایجاد نمی شود.

در نظر داشته باشید که در هر بخشی که بخواهید می توانید انبارگردانی را متوقف و فرم آن را حذف کنید.

نتیجه گیری

شیوه های مدرن انبارگردانی در حال افزایش هستند؛ این موضوع به آن معنا است که حتی شرکت های تولید کننده نیز به دنبال بالا بردن راندمان فعالیت خود هستند. با استفاده از شیوه های جدید می توان در صورت انبار محصولات مصرفی، آن ها را در زمانی کم به دست مصرف کننده می رساند. استفاده از نرم افزار انبار آنلاین کاری دقیق تر و ساده تر را در زمان کم تری ارائه می دهد.