تشخیص اصالت کالا با فاکتور الکترونیک

  • يكشنبه 29/بهمن/1402
  • مدت زمان تقریبی مطالعه
تشخیص اصالت کالا با فاکتور الکترونیک

تشخیص اصالت کالا با فاکتور الکترونیک

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، اشکان هراتی معاون پژوهشی مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی کشور با حضور در برنامه «صبح بخیر ایران» بیان داشت: طبق قانون دایمی مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400، اصل طلا، معاف از مالیات بر ارزش افزوده است و در خرید طلا، فقط اجرت طلا محاسبه می شود و خریدار هیچگونه مالیاتی غیر از آن نباید بپردازد.

وی تصریح کرد: با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و از طریق جریان صدور صورتحساب الکترونیکی، شفافیت ایجاد می شود و دیگر خریدار بابت کالای معاف از مالیات بر ارزش افزوده مالیات پرداخت نمی کند.

معاون پژوهشی مرکز آموزش سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: در صورتحساب الکترونیکی یکبار مالیات بر ارزش افزوده کالا دریافت می شود و سازوکار آن طوری طراحی شده که امکان اخذ مالیات از کالای معاف و اخذ دوباره مالیات امکانپذیر نیست ولی در غیر این صورت فروشنده می تواند ارزش افزوده دیگری نیز از افراد بگیرد.

هراتی افزود: تمام کالاها در سامانه مؤدیان، با ذکر شماره سریال ثبت شده است و افراد می توانند با در دست داشتن شماره سریال کالا از اصل و تقلبی بودن آن اطمینان حاصل کنند. صورتحساب الکترونیک مالیاتی دارای سریال 22 کاراکتری منحصر به فردی است که اقلام و اطلاعات آن متناسب با نوع کسب و کار توسط سازمان امور مالیاتی تعریف شده و شناسه کالا (13 رقمی) و نرخ مالیات آن مشخص شده است.

وی با تاکید بر اینکه از اول دی ماه اشخاص مشمول مکلف اند صورتحساب الکترونیک صادر کنند، گفت: اعتبار فروشگاه ها در صدور صورتحساب الکترونیکی است توصیه من این است که مصرف کننده از کسانی خرید بکند که صورتحساب الکترونیکی صادر می کنند، چون قطعا کسانی که صورتحساب الکترونیکی صادر می کنند، جزو فروشگاه و کسب و کار های معتبر هستند.

صورتحساب الکترونیکی

اصالت صورتحساب الکترونیکی

صورتحسابی که شناسه مالیاتی 22 رقمی دارد و در کارپوشه قرار گرفته است از اصالت برخوردار است. اگر از مالیتور صورتحسابی ارسال کرده باشید، چاپ و پرینت آن کد QR دارد که می توانید صورتحساب الکترونیکی را بصورت آنلاین مشاهده کنید. همچنین به کمک استعلام شناسه مالیاتی در مالیتور، از تاریخ و شناسه یکتای آن با خبر شوید. فقط کافیست شناسه 22 رقمی را وارد کنید و اطلاعات آن را دریافت کنید. جهت استعلام شناسه مالیاتی کلیک کنید.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید