رسید دستگاه کارتخوان به عنوان صورتحساب نوع سوم تلقی می شود

  • سه شنبه 24/بهمن/1402
  • مدت زمان تقریبی مطالعه
رسید دستگاه کارتخوان به عنوان صورتحساب نوع سوم تلقی می شود

کارتخوان ها باید دارای پرونده مالیاتی باشند

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در واکنش به تبلیغات در خصوص کارتخوان های معاف از مالیات در فضای مجازی اعلام کرد: این کارتخوان ها که برای بعضی از مشاغل معاف از مالیات است و برای سایر مشاغل دیگر استفاده می شود، بر اساس میزان و تعداد مبلغ واریزی رصد می شوند.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران ﺳﻪشنبه، 10 بهمن 1402، مهدی موحدی بکنظر سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: هیچ کدام از کارتخوان ها به حکم اینکه کارتخوان هستند فرد را مشمول مالیات نمی کنند؛ بلکه کارتخوان ها بعد از ساماندهی بانک مرکزی در اختیار افراد قرار می گیرد. از این رو بانک مرکزی موظف است که کارتخوان ها را در اختیار کسانی که پرونده مالیاتی دارند، قرار دهد.

وی با بیان اینکه کارتخوان ها مجرای وجوه درآمدی هستند که وارد حساب های تجاری افراد می شود، گفت: اگر دستگاه کارتخوان به پرونده مالیاتی متصل شود، وجوه واریزی از درآمد و فروش مورد محاسبه قرار می گیرد و در هر صنفی بنا بر فعالیتی که دارد، بخشی از میزان فروش که توسط دستگاه کارتخوان ثبت شده، مشمول مالیات می شود.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی با اشاره به کارتخوان های معاف از مالیات، گفت: یک بحث دیگر هم کارتخوان هایی است که در زمان ثبت وقتی به پرونده مالیاتی الصاق می شوند و معاف مالیاتی یا نرخ مالیاتی کمتر را شامل می شوند. این کارتخوان ها برای برخی از مشاغل است. در صورتی که این کارتخوان برای سایر مشاغل به فروش برود، به بهانه اینکه معاف از مالیات است، مورد پیگیری قرار می گیرد.

موحدی بکنظر بیان کرد: طبق مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی که در لایحه بودجه 1403 آمده است، کسانی که از این دستگاه ها استفاده می کنند، بر اساس مبالغ وجوه واریزی یا تعداد دفعات واریزی بالا، مورد رصد قرار می گیرند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: برخی از اصناف نیز یکسری دستگاه هایی با عنوان کیوسک های کارت به کارت را در جاهای مختلف نصب کرده و از مشتریان می خواهند که مبالغ واریزی را کارت به کارت کنند. این نوع واریزی ها نیز رصد و برای آن ها مالیات محاسبه می شود.

وی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی جلوی راه های فرار مالیاتی را می گیرد، گفت: هنوز مبلغ و تعداد واریزی ها از سوی شورای پول و اعتبار بانک مرکزی اعلام نشده است. این شورا تا اردیبهشت سال آینده موظف به اعلام تعداد واریزی ها و مبالغ واریزی در راستای شناسایی حساب های تجاری از شخصی است.

منبع

رسید دستگاه کارتخوان به عنوان صورتحساب نوع سوم تلقی می شود

به گزارش رسانه مالیاتی ایران دوشنبه، 23 بهمن 1402، مهدی موحدی بکنظر سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص مشمولان صدور صورتحساب الکترونیک، گفت: طبق ماده 14 مکرر قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، تعیین حد نصاب ها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت؛ بر این اساس، در سال 1402، کسانی که فروش آن ها 150 برابر معافیت موضوع ماده 84 شود (18 میلیارد تومان)، مکلف به ارسال صورت حساب نوع یک و دو هستند.

وی افزود: بنابراین هر کسی تا شهریور ماه سال 1402، فروش خالص کالا و خدماتش 18 میلیارد تومان را رد کرده باشد، مکلف شده است که از اول دی ماه سال 1402 صورتحساب الکترونیکی صادر کند. یعنی اگر خریداری آمد و فاکتور درخواست کرد، اگر مصرف کننده نهایی بود، باید صورت حساب نوع دو برای او صادر کند و اگر شخصی بود که قصد داشت از اعتبار ارزش افزوده استفاده کند باید برای او صورتحساب نوع یک صادر شود.

موحدی بکنظر ادامه داد: خود قانون حد نصاب را 25 برابر معافیت ماده 84 قانون مالیات های مستقیم را مبنا قرار داده است، اما تا پایان سال 1404 قواعد دیگری با روند تدریجی طرح شده است. به طور مثال حد نصاب در نظر گرفته شده برای سال آینده، 100 برابر معافیت موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم و برای سال 1404، 50 برابر در نظر گرفته شده است.

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی افزود: در این بازه زمانی، اشخاص حقوقی مکلف به ثبت نام در سامانه و ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی نوع یک و دو هستند. اشخاص حقیقی نیز، درصورتی که فروش خالص بالای 18 میلیارد تومان دارند ملزم به صدور صورتحساب نوع یک و دو دارند.

وی با بیان اینکه در کنار این موارد عده دیگری نیز به سامانه ملحق شده اند، گفت: به طور مثال طلافروشان براساس ماده 26 قانون مالیات ارزش افزوده مکلف به ثبت نام در سامانه و ارسال صورت حساب نوع یک و دو هستند. در کنار این گروه، فروشندگان مواد معدنی به واحدهای فرآوری مواد معدنی به حکم قانون بودجه 1402 و در کنار آن ها پزشکان، روانشناسان و مشاوران خانواده نیز مکلف به صدور صورتحساب نوع یک و دو هستند.

موحدی بکنظر در مورد مودیانی که می توانند از طریق دستگاه های کارتخوان قدیمی خود صورتحساب الکترونیک صادر کنند، گفت: کسانی که فروش تک نرخ دارند، یعنی کالاهایی می فروشند که نرخ یکسان مالیات ارزش افزوده دارند (به طور مثال، همه کالاهایی که می فروشند مالیات 9 درصد دارد یا همه آن ها معاف از مالیات است) می توانند از امکان استفاده از رسید دستگاه کارتخوان خود به عنوان صورتحساب نوع سه بهره مند شوند و تکلیفی جز این نداشته باشند، چه خالص فروش آن ها بالای 18 میلیارد تومان باشد چه کمتر از آن.

وی تاکید کرد: کسانی که فروش تک نرخ دارند یعنی کالاهایی می فروشند که نرخ یکسان مالیات ارزش افزوده دارند، در صدور صورتحساب نوع سه، نیازی به شرکت معتمد ندارند و رسید دستگاه کارتخوان به عنوان صورتحساب برایشان ثبت می شود.

وی مورد هزینه احتمالی تعویض کارتخوان های قدیمی با اندرویدی نیز گفت: این کار هزینه چندانی نخواهد داشت و احتمالا هزینه ای تا 6 میلیون تومان خواهد داشت هر چند که برخی شرکت های معتمد به صورت رایگان این جایگزینی را انجام می دهند.

موحدی بکنظر افزود: ارسال صورتحساب از طریق شرکت های معتمد به سازمان امور مالیاتی برای مودیان رایگان و بدون پرداخت هزینه است.

بیشتر بدانید: تعرفه شرکت های معتمد مالیاتی اعلام شد

منبع

ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان با مالیتور Malitor

malitor نرم افزار واسط مالیاتی برای ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان است. در مالیتور می توانید به راحتی و با کمترین هزینه و زمان ارسال فاکتور به سامانه مودیان داشته باشید. شروع ارسال رایگان صورتحساب به سامانه مودیان در مالیتور فراهم است بعد از آن می توانید بدون محدودیت مودی ثبت کنید و شارژ خریداری شده را به آن ها انتقال دهید. محدودیت زمانی در استفاده از فاکتور ها ندارید.

الگوهای طلا، ارز، پیمانکاری، فروش، صادرات، قبوض خدماتی و بلیط هواپیما در مالیتور پشتیبانی می شود. همچنین همزمان با آپدیت های سامانه مودیان، آخرین تغییرات اعمال شده و به روزرسانی انجام خواهد شد.

نیاز به پشتیبانی سامانه مودیان دارید؟ در مقاله ها، کانال تلگرام، تیپس های داخل نرم افزار و ویدئو های آموزشی به تمامی سوالات شما درباره سامانه مودیان و صورتحساب الکترونیکی پاسخ داده ایم. اگر سوال دیگری دارید با پشتیبانی 02188430578 تماس بگیرید.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید