چه اشخاصی از صدور صورتحساب الکترونیکی معاف هستند؟

  • شنبه 23/دی/1402
  • مدت زمان تقریبی مطالعه
چه اشخاصی از صدور صورتحساب الکترونیکی معاف هستند؟

چه اشخاصی از صدور صورتحساب الکترونیکی معاف هستند؟

و طریقه محاسبه مالیات این دسته از مودیان چگونه است؟

به منظور تسهیل تکالیف مودیان مشمول این قانون، سازمان می تواند مودیانی (اشخاص حقیقی) که میزان فروش سالانه آن ها کمتر از بیست و پنج برابر معافیت موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم باشد؛ را از صدور صورتحساب الکترونیکی معاف نماید.

نصاب مذکور در سال های 1402، 150 برابر و سال 1403، 100برابر و در سال 1404، 50 برابر معافیت موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم تعیین می شود.

طریقه محاسبه مالیات و عوارض این دسته از مودیان، مطابق آیین نامه اجرائی خواهد بود که ظرف یکماه از تاریخ لازم الاجرا شدن آن، توسط سازمان تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

نکته:
لازم به ذکر است که کلیه اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) به شرح ذیل از اول دی ماه سال 1402 ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی نوع اول و یا دوم و ثبت در سامانه مودیان برای فروش کالا و خدمات مطابق دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی، حسب مورد می باشند:

اشخاص حقیقی موضوع جزء 2 بند ط تبصره 6 قانون بودجه سال 1402 با هر میزان فروش کالا و خدمات سالانه کماکان ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی هستند.

عرضه کنندگان کالا و خدمات مرتبط با طلا، جواهر و پلاتین با هر میزان فروش کالا و خدمات به استناد جزء 4 بند ب ماده 26 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال،1400

فروشندگان مواد معدنی به واحدهای فرآوری مواد معدنی موضوع بند م تبصره (7) قانون بودجه سال 1402 با هر میزان فروش ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی نوع اول مطابق دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی می باشند.

مراتب فوق مانع از صدور صورتحساب الکترونیکی نوع اول و یا دوم مطابق دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی، توسط صاحبان مشاغل با فروش سالانه کمتر از نصاب مذکور که طبق سایر قوانین مکلف به صدور صورتحساب الکترونیکی شده اند، نخواهد بود.

منبع pdf دی ماه 1402

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید