loader

معرفی و آموزش انواع فرم ها و کاربرد آن در نرم افزار انبارداری آنلاین

دوشنبه,24/آبان/1400 - 07:08:07 - 1570
معرفی انواع فرم ها، ویژگی ها و کاربرد آن ها در نرم افزار انبارداری انبار آنلاین را خدمت شما آموزش خواهیم داد.

عملکرد فرم ها در انبار آنلاین به دو دسته ورود و خروج تقسیم می شوند که در ادامه کارایی آن ها را توضیح می دهیم.
از انواع فرم ها می توان به: حواله و رسید، فرم مرجوعی، فرم برگشت از خرید، فرم امانی، برگشت کالای امانی، فرم اصلاحیه، فرم درخواست کالا، فرم رسید موقت، فرم درخواست خرید و... اشاره کرد.

فرم رسید

فرم رسید (ورود) انبار جهت ثبت ورود یک کالا در انبار مورد استفاده قرار می گیرد و این فرم جهت اطلاع ورود یک کالا به واحد مالی مورد استفاده قرار می گیرد. در این فرم میزان هزینه پرداخت شده برای کالا ذکر می شود و به عنوان مبنای قیمت گذاری کالا در نظر گرفته می شود.

فرم حواله

در این فرم نوع و مقدار کالای تحویل داده شده از انبار به طرف حساب ذکر می گردد که فرم خروج نیز به آن گفته می شود. این فرم در زمان تحویل دادن کالای مورد نظر به فرد درخواست کننده کالا ارائه می شود و توسط انبار دار پر می گردد.

فرم امانی

این فرم در موقع ارسال کالا به صورت امانت به طرف حسابی که به آن نیاز دارد توسط انباردار تنظیم می شود. و البته فرم برگشت امانی نیز متناظر این فرم خواهد بود.

فرم مرجوعی

چنانچه به هر دلیلی قرار باشد کالای خریداری شده به فروشنده پس داده شود انباردار باید فرم و برگه برگشت از خرید را تکمیل و تنظیم کند.

برگشت از خرید

اگر کالای خریداری شده به هر دلیلی به تامین کننده بازگشت داده شود با عملیات خروج، در فرم برگشت از خرید ثبت می شود.

فرم ورود

به طور کلی هر کالایی که وارد انبار می شود نیاز به فرم ورود دارد که در نرم افزار انبار آنلاین با ثبت فرم ورود، تاریخ ورود کالا به انبار و قیمت خرید و فروش کالا مشخص و قابل رویت می باشد. در انبار آنلاین با تعریف طرف حساب ها می توان مشخص کرد که کالا از چه شرکت و یا شخصی خریداری شده است.
در ادامه نحوه پر کردن فرم ها با استفاده از نرم افزار اکسل در انبار آنلاین مشاهده می کنید.

نحوه ثبت فرم ورود

  1. ​ ابتدا در قسمت فرم ورود، ثبت فرم ورود را انتخاب کرده و وارد ثبت فرم ورود شوید.
  2. طرف حساب خود را مشخص کنید.
  3. کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  4. واحد سنجش خود را انتخاب کنید.
  5. مقدار خرید خود را وارد کرده و در صورت تغییر نکردن قیمت افزودن را انتخاب کنید.
  6. هنگامی که فاکتور شما تکمیل شد و همه ی کالا ها را وارد کردید تایید نهایی را انتخاب کنید.

فرم ورود

نکته: اگر ماژول ریالی داسته باشید؛ در این قسمت فرم شما نیاز به تاییدیه مالی دارد که باید وارد قسمت نمایش فرم های ورودی ریالی شوید، فرم را انتخاب کرده و آن را تایید نهایی کنید.
(ویژگی ماژول ریالی این است که تایید نهایی را انباردار و تاییدیه مالی را مدیر مالی انجام دهد)

ثبت فرم موجودی اولیه

در این قسمت نیازی به انتخاب طرف حساب نبوده و ادامه مراحل همانند مراحل ثبت فرم ورود می باشد.
(البته همانطور که می دانید در هنگام ثبت کالا و بانک کالایی می توان در همانجا موجودی اولیه کالا را وارد کرد و اگر در هنگام ثبت کالا موجودی را وارد کنید نیازی به ثبت این فرم ندارید)

ثبت فرم ورود

ثبت فرم خروج

برای ثبت فرم خروج طرف حساب، کالا و تعداد آن را انتخاب کرده و در صورت نیاز می توانید قیمت خروج را تغییر دهید سپس تایید نهایی را انتخاب کرده و فرم ریالی آن را هم تایید کنید. برای قیمت دهی در همان ابتدا باید در تنظیمات نرم افزار تیک قیمت دهی در فرم ریالی را بردارید. در غیر این صورت در فرم ریالی امکان قیمت گذاری خواهید داشت.

نمایش ریالی و تعدادی فرم ها

اگر می خواهد تمامی فرم های ثبت شده را مشاهده کنید و یا پرینت مجدد از آن ها بگیرید روی گزینه های نمایش فرم های ورود تعدادی و یا ریالی کلیک کنید. در قسمت فرم های تعدادی فقط تعداد اقلام وارد شده را مشاهده می کنید و در قسمت ریالی علاوه بر تعداد اقلام قیمت آن ها را نیز می توان مشاهده کرد.

بیشتر بدانید: فرم های انبارداری و فرآیند انبار

گزارشات ریالی و تعدادی

در انبار آنلاین امکان مشاهده گزارشات فرم ها با دسترسی آسان فراهم شده است. در قسمت گزارشات، نمایش فرم های ریالی و تعدادی، می توان با تعیین تاریخ فرم های مورد نظر را مشاهده و فیلتر کرد. همچنین می توان با فعال کردن فیلتر سر ستون ها نوع فرم و یا طرف حساب مورد نظر خود را از بین بقیه افراد و فرم ها جدا کرد و خروجی اکسل گرفت.

همچنین گزارشات این موارد به صورت گزارش نموداری نیز موجود است.

فیلم آموزشی فعال کردن فیلتر گزارشات

ثبت فرم با استفاده از اکسل

آیا می دانید در انبار آنلاین برای ثبت فرم می توانید از اکسل استفاده کنید؟

  1. برای استفاده از نرم افزار اکسل برای ثبت فرم، روی گزینه ورود با اکسل کلیک کنید.
  2. از جدول آن روی خروجی اکسل کلیک کنید تا باز شود.

مراحل ثبت فرم با اکسل

حال کالای مورد نیاز را وارد کنید (وارد کردن بارکد کالا و تعداد کالا در اکسل کفایت می کند)
توجه: حتما بارکد کالا را وارد کنید و از درست بودن آن اطمینان کامل داشته باشید.
بعد از کامل کردن اکسل آن را ذخیره کنید.

مراحل ثبت فرم با اکسل

  1. سپس در نرم افزار انبار آنلاین روی بارگ​زاری فایل کلیک کرده و فایل را آپلود کنید.
  2. گزینه ذخیره را فشار داده در این حالت کالا ها در جدول وارد شده و قابل رویت است و در صورت تایید نهایی کنید. در غیر این صورت امکان حذف کردن و ویرایش آن نیز وجود دارد.

مراحل ثبت فرم با اکسل

فرم شما در قسمت نمایش فرم ها قابل مشاهده است.

نکته: ثبت فرم با اکسل به سرعت شما در ثبت فرم کمک می کند و می توانید از آن فرم برای دیگر مشتری ها نیز استفاده کنید.

ثبت فرم انبار به انبار

در این قسمت ابتدا انبار مقصد را انتخاب کرده و کالا و تعداد آن را مشخص کرده در صورت نیاز قیمت را تعیین و آن را نهایی می کنیم. و کالای ما از انبار اول به انبار انتخابی منتقل خواهد شد.

تعریف نوع فرم

اگر شما به صورت امانی کار می کنید و یا در کالاهای خود موارد مرجوعی دارید، انبار آنلاین این امکان را فراهم می کند که به تعریف انواع فرم بپردازید و برای خود نوع فرم جدید ثبت کنید. برای این کار ابتدا روی تعاریف اولیه کلیک کرده و نوع فرم را انتخاب کنید. انواع فرم می تواند امانی، برگشت از امانی، مرجوعی، اصلاحی و... باشد.
از تعاریف اولیه، تعیین نوع فرم، در این قسمت تعدادی فرم تعریف شده بصورت پیش فرض را مشاهده می کنید. برای افزودن روی علامت + و یا افزودن بالای جدول کلیک کنید. سپس نوع عملیات (ورود یا خروج) را انتخاب کرده و نوع فرم دلخواه (امانی، مرجوعی، قسطی و نقدی و...) را وارد کرده و گزینه تایید را فشار دهید.

فیلم آموزشی تعریف نوع فرم

حرف آخر

نرم افزار انبار آنلاین مناسب همه کسب و کارها می باشد. به همین دلیل برای تعریف نوع فرم مناسب شغل خود می توانید بدون نیاز به هزینه اضافی نوع ​فرم را اضافه کنید. همچنین تک واحدی یا دو واحدی بودن، قیمت گذاری در ابتدای فرم و یا در فرم ریالی را در تنظیمات نرم افزار انتخاب کنید. باید توجه کنید که این شخصی سازی، و دسته بندی ها فقط برای ابتدای کار است و در مراحل بعدی تنها با فرم ها سر و کار دارید. لذا این تصمیم و کار اساسی و مهم را با دقت و حوصله انجام دهید. تیم پشتیبانی نرم افزار انبار آنلاین در انتخاب بهترین راه و مشورت با شما در این مسیر همراه است.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید دموی نرم افزار انبارداری آنلاین را دریافت نمایید.

نرم افزار انبارداری چه کمکی به ما می کند

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

Captcha