ISPM-15 در پالت چیست؟

  • شنبه 04/بهمن/1399
ISPM-15 در پالت چیست؟
ISPM-15 (استانداردهای بین المللی برای اقدامات فیتوآنتیتیک شماره 15) به الزامات بسته بندی چوب برای عبور از مرزهای بین المللی مربوط می شود.

این یک اقدام فیتوآنتیستی بین المللی است که توسط کنوانسیون بین المللی حفاظت از گیاهان (IPPC) انجام شده است. ISPM-15 به حمل و نقل بین المللی مواد جامد چوب، ضخیم تر از 6 میلی متر می پردازد. این را می توان از طریق درمان تایید حرارتی و فومیاری درمان کرد.

هدف اصلی ISPM-15 جلوگیری از گسترش حشرات و بیماری است که می تواند تاثیر منفی بر گیاهان و اکوسیستم ها را از طریق حمل و نقل بین المللی داشته باشد. این کشتی ها، هواپیماها، وسایل نقلیه، ظروف، مناطق ذخیره سازی، خاک و مواد و اشیاء دیگر را می توان گسترش داد و از آفات استفاده کرد. استانداردهای IPPC ISPM-15 توسط توصیه های بسیاری از کشورهای عضو انجام شده است که مهاجرت آفات مضر را در حمل بسته بندی چوب جامد بدون فوموئید یا غیر حرارت انجام می دهند.

Ippc چیست و نقش آن در صنعت پالت چوبی

ippc محافظت در برابر انتقال گونه های مهاجم در سراسر مرزهای بین المللی است. از آنجا که گونه های مهاجم خطری عظیم برای جمعیت درخت بومی ایجاد می کنند، مقررات ispm-15 به شدت برای همه انواع که مرزهای بین المللی جابه جا می شوند، اجرا می شود. مجازات پالت چوبی با درمان نامناسب هم به شرکت حمل و نقل و هم به تولید کننده پالت چوبی ضربه وارد می کند.

Ippc چیست؟

Ippc چیست؟

ippc مخفف کمیته بین المللی حفاظت از گیاه است. ماموریت آن حفاظت از جمعیت گیاهان در سراسر جهان در مقابل اثرات مخرب گونه های مهاجم است. یکی از موارد مورد توجه در ippc جلوگیری از واردات و صادرات این گونه ها به منظور اجرای تدابیر بین المللی گیاهی (ispm) است، که به طور مستقیم به گونه های موجود در چوب مرتبط می شود.

Ispm-15 مخصوص بسته بندی چوب است، و بنابراین زیر شاخه آن است. اجرای ispm-15 آژانس اجرای ispm-15 در آمریکا به عنوان "aphis"_ خدمات بازرسی بهداشت گیاهان و حیوانات_ شناخته شده است. آنها قادر به مجازات حمل و نقل های ناسازگار و کارخانه های هستند. کمیته استانداردهای چوب آمریکا (als) مسئول اجرای "درمان حرارتی" است.

بیشتر بدانید: پالت چیست؟ و چه کاربردی در انبارداری دارد؟

پایبندی به استانداردهای ippc در نتیجه تفسیر و اجرا در سطح کمیته als است. به عنوان یک مشتری، مهم است که بدانید که تولید کننده شما درمان ispm-15 را به درستی انجام داده باشد. اگر یک بازرس مرزی متوجه شود که یک پالت چوبی غیر سازگار است، می تواند حمل و نقل شما را به کلی متوقف کند.حتی ممکن است برای شما مجازات و جریمه ای را در نظر بگیرد. شما باید مطمئن شوید که تمام پالت ها به درستی دارای علامت ispm-15 باشند. حتی اگر پالت ها درمان شده باشند، اما به درستی مهر و موم نشده باشند، به آن ها مجوز عبور از مرز داده نخواهد شد.

درک شرایط درمانی برای بسته بندی چوب جامد، مانند پالت چوبی و بسته بندی، از جمله واحدهای بازیافت شده یا مرمت شده، می تواند مانع از ناراحتی و هزینه حمل و نقل کالا در قرنطینه های بین المللی در ورودی شود.

اساس این مسئله این است که آفات را می توان در چوب جامد بدون چرخه نگهداری کرد و در هنگام حمل بین المللی، آن ها می توانند اکوسیستم ها را در سایر نقاط جهان خراب کنند.
ISPM-15 یک سیستم کنترل است که برای کاهش خطر ابتلا به آفات غیر بومی در حال حرکت بین المللی طراحی شده است.

کدام مواد باید استاندارد ISPM-15 را حفظ کنند

قوانین استاندارد ISPM-15 بر روی مواد بسته بندی چوب و چوب مانند لجن، جعبه، قرقره، یقه و پالت تاثیر می گذارد، اما مواد جایگزین مانند پلاستیک، کاغذ، فلز و حتی چوب محصولات پانل (چوب مهندسی) مانند تخته سه لا، تخته چوب، OSB از استاندارد ISPM-15 معاف هستند.

اما به یاد داشته باشید، حمل و نقل یا حمل و نقل محصولات چوبی یا چوبی در یک کشور تنها از این نیاز اجتناب ناپذیر است. مجددا، استاندارد ISPM-15 فقط برای کشورهایی است که به دستورالعمل های IPPC پیروی می کنند.

استاندارد ISPM-15

چگونه می توان استاندارد ISPM-15 را حفظ کرد؟

تحت استانداردهای ISPM-15، تمام مواد بسته بندی نشده چوبی و بسته بندی چوب (WPM) برای صادرات از قبیل پالت چوبی، کوره و روکش باید مورد استفاده قرار گیرد. در فرایند حرارتی WPM باید حرارت داده شود تا دمای داخلی آن به مدت 30 دقیقه به 56 درجه سانتیگراد یا بیشتر رسد. این به عنوان موثر ترین و سازگار با محیط زیست ترین راه برای نابود کردن آفات مضر از چوب محسوب می شود. از آنجایی که بخور دادن به عنوان یک گزینه درمان از بین رفته است، دیگران، مانند دی الکتریک یا مایکروویو، به عنوان راه حل های احتمالی مورد توجه قرار می گیرند. با این حال، عملیات حرارتی استاندارد صنعت چوب بسته بندی چوب جامد به عنوان این زمان است.
بعد از بخار شدن یا گرمایش، WPM با علامت IPPC شناخته شده بین المللی تایید یا علامت گذاری شده است. روش درمان و کشور مبدا WPM نیز با علامت مشخص شده است. در این مقاله شامل یک علامت از علامت IPPC در کانادا می باشد.

بیشتر بدانید: 14 اصول کار با پالت ویژه انباردار

ISPM-15 در کانادا و ایالات متحده

هر دو کانادا و ایالات متحده آمریکا عضو IPPC هستند و مقررات ISPM-15 را برای حفظ تعهدات بین المللی پذیرفته اند.
بنابراین حمل و نقل بین المللی یا سایر حمل و نقل های WPM باید با علامت IPPC علامت گذاری شود. با این حال، پالت ها، جعبه یا هر WPM دیگر که بین کانادا و ایالات متحده حمل می شوند، از شرایط ISPM-15 معاف هستند، در حالی که در مورد انتقال این مواد از کانادا یا ایالات متحده به سایر کشورها، ISPM-15 قوانین اعمال می شود

شرکت های امریکایی آمریکای شمالی نگران هستند که استاندارد ISPM-15 در برخی مواقع برای حرکات پالت های بین المللی کانادا و آمریکا به اجرا در می آید. در حالی که انتظار می رفت که این معافیت در سال 2016 یا 2017 لغو شود، زمان بندی مجوز ISPM-15 بین کانادا و آمریکا همچنان نامشخص است.

از دیدگاه زیست محیطی، استفاده گسترده تر از نیاز ISPM-15 برای پوشش راهرو تجارت کانادا-ایالات متحده به حفاظت از محیط زیست کمک می کند، اما هزینه های درمان حرارتی یا پالت های جایگزین به شدت توسط صنایع جذب می شود.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید